קוד QR מה זה ומה היתרונות שלו

QR קוד או בשמו המלא Quick Response, סוג של ברקוד דו-מימדי המכיל בתוכו מידע כלשהו – זה יכול להיות טקסט, מס' טלפון, או כתובת אינטרנט.

למרות שהם עשויים להיראות פשוטים, קוד QR מסוגל לאחסן הרבה נתונים. אבל לא משנה כמה הם מכילים, כאשר נסרק, קוד ה-QR אמור לאפשר למשתמש לגשת למידע באופן מיידי – ומכאן מדוע הוא נקרא קוד תגובה מהירה.

מה הוא קוד QR?

קוד QR הוא סוג של ברקוד שניתן לקרוא בקלות על ידי מכשיר דיגיטלי ואשר מאחסן מידע כסדרה של פיקסלים ברשת בצורת ריבוע. קודי QR משמשים לעתים קרובות למעקב אחר מידע על מוצרים בשרשרת אספקה, ומכיוון שלטלפונים חכמים רבים יש קוראי QR מובנים – הם משמשים לעתים קרובות בקמפיינים שיווקיים ופרסומיים. לאחרונה, הם מילאו תפקיד מפתח בסיוע במעקב אחר חשיפה לקורונה ולהאט את התפשטות הנגיף.

מערכת קוד ה-QR הראשונה הומצאה ב-1994 על ידי חברת Denso Wave היפנית, חברת בת של טויוטה. הם היו צריכים דרך מדויקת יותר לעקוב אחר כלי רכב וחלקים במהלך תהליך הייצור. כדי להשיג זאת, הם פיתחו סוג של ברקוד שיכול לקודד קאנג'י, קאנה ותווים אלפאנומריים.

ניתן לקרוא ברקודים סטנדרטיים רק בכיוון אחד – מלמעלה למטה. זה אומר שהם יכולים לאחסן רק כמות קטנה של מידע, בדרך כלל בפורמט אלפאנומרי. אבל קוד QR נקרא בשני כיוונים – מלמעלה למטה ומימין לשמאל. זה מאפשר לה לאחסן הרבה יותר נתונים.

הנתונים המאוחסנים בקוד QR יכולים לכלול כתובות אתרים, מספרי טלפון או עד 4,000 תווים של טקסט. ניתן להשתמש בקודי QR גם כדי:

 • קישור ישיר להורדת אפליקציה ב-Apple App Store או ב-Google Play.
 • אימות חשבונות מקוונים ואמת את פרטי הכניסה.
 • גש ל-Wi-Fi על ידי אחסון פרטי הצפנה כגון SSID, סיסמה וסוג הצפנה.
 • שלח וקבל פרטי תשלום.
 • ועוד הרבה יותר – חברה בבריטניה בשם QR Memories אפילו יוצרת קודי QR לשימוש על מצבות, ומאפשרת לאנשים לסרוק את הקוד כדי לקרוא עוד על חייו של אותו אדם שנפטר (אם יש להם הספד או סיפור חדשותי המתייחס אליהם באינטרנט).
 • צוות הפיתוח שמאחורי קוד ה-QR רצה להקל על סריקה של הקוד כך שהפעילים לא יבזבזו זמן בהשגתו לזווית הנכונה. הם גם רצו שיהיה לו עיצוב ייחודי כדי שיהיה קל לזהותו. זה הוביל אותם לבחור בצורת הריבוע האיקונית שעדיין משתמשים בה היום.

Denso Wave הפך את קוד ה-QR שלהם לזמין לציבור והכריז שהם לא יממשו את זכויות הפטנטים שלהם. זה אומר שכל אחד יכול ליצור ולהשתמש בקודי QR.

הקליטה הראשונית של הרעיון הייתה איטית; עם זאת, בשנת 2002 שווקו ביפן הטלפונים הניידים הראשונים המכילים קוראי QR מובנים. השימוש בסמארטפונים הוביל לעלייה במספר החברות המשתמשות בקודי QR.

בשנת 2020, Denso Wave המשיכו לשפר את העיצוב המקורי שלהם. קודי ה-QR החדשים שלהם כוללים עקיבות, הגנת מותג ואמצעים נגד זיוף. ישנם שימושים חדשים רבים לקוד ה-QR, מהעברת תשלומים ועד קביעת מיקומם של אובייקטים במציאות רבודה.

כיצד אוכל לסרוק קודי QR?

לרוב הסמארטפונים יש סורקי QR מובנים, שלעיתים בנויים במצלמה. סורק QR הוא פשוט דרך לסרוק קודי QR.

לחלק מהטאבלטים, כמו ה-Apple iPad, יש קוראי QR מובנים במצלמות שלהם.

חלק מהמכשירים הישנים יותר עשויים לדרוש אפליקציה מסוימת כדי לקרוא קודי QR – אפליקציות אלה זמינות בקלות ב-Apple App Store וב-Google Play.

סריקת קוד QR באמצעות המכשיר שלך היא פשוטה:

 1. פתח את אפליקציית קורא QR או את המצלמה בסמארטפון שלך.
 2. כוון אותו אל קוד ה-QR – אתה אמור להיות מסוגל לכוון את המצלמה שלך מכל זווית ועדיין לקבל את המידע הדרוש.
 3. הנתונים יוצגו באופן מיידי על המסך – לדוגמה, אם קוד ה-QR מכיל פרטי יצירת קשר, הטלפון שלך אמור להוריד אותם באופן מיידי.

האם קוד QR בטוח?

תוקפים יכולים להטמיע כתובות URL זדוניות המכילות תוכנה זדונית מותאמת אישית לתוך קוד QR, אשר לאחר מכן עלול לסנן נתונים ממכשיר נייד בעת סריקה. אפשר גם להטמיע כתובת URL זדונית בקוד QR המפנה לאתר דיוג, שבו משתמשים תמימים עלולים לחשוף מידע אישי או פיננסי.

מכיוון שבני אדם אינם יכולים לקרוא קודי QR, קל לתוקפים לשנות קוד QR כדי להצביע על משאב חלופי מבלי שיזוהו. בעוד שאנשים רבים מודעים לכך שקודי QR יכולים לפתוח כתובת URL, הם יכולים להיות פחות מודעים לפעולות האחרות שקודי QR יכולים ליזום במכשיר של משתמש. מלבד פתיחת אתר, פעולות אלו יכולות לכלול הוספת אנשי קשר או כתיבת מיילים. אלמנט ההפתעה הזה יכול להפוך את איומי האבטחה של קוד QR לבעייתיים במיוחד.

התקפה טיפוסית כוללת הצבת קודי QR זדוניים בפומבי, ולעיתים מכסה על קודי QR לגיטימיים. משתמשים תמימים שסורקים את הקוד מועברים לדף אינטרנט זדוני שעלול לארח ערכת ניצול, מה שמוביל לפגיעה במכשיר או לדף התחברות מזויף כדי לגנוב אישורי משתמש. חלק מהאתרים מבצעים הורדות ב-drive-by, כך שפשוט ביקור באתר עלול ליזום הורדת תוכנה זדונית.

מכשירים ניידים, באופן כללי, נוטים להיות פחות מאובטחים ממחשבים או מחשבים ניידים. מכיוון שמשתמשים בקודי QR במכשירים ניידים, הדבר מגדיל את הסיכונים הפוטנציאליים.

האם קודי QR אוספים את המידע והנתונים האישיים שלי?

תוכנה לייצור קוד QR אינה אוספת מידע אישי מזהה.

הנתונים שהיא אכן אוספת – והגלויים ליוצרי הקוד – כוללים מיקום, מספר הפעמים שהקוד נסרק ובאילו שעות, בתוספת מערכת ההפעלה של המכשיר שסרק את הקוד (כלומר, אייפון או אנדרואיד) .

מישהו יכול לפרוץ קוד QR?

לא ניתן לפרוץ את קודי ה-QR עצמם – סיכוני האבטחה הקשורים לקודי QR נובעים מהיעד של קודי QR ולא מהקודים עצמם.

האקרים יכולים ליצור קודי QR זדוניים ששולחים משתמשים לאתרי אינטרנט מזויפים הלוכדים את הנתונים האישיים שלהם כגון אישורי התחברות או אפילו עוקבים אחר המיקום הגיאוגרפי שלהם בטלפון שלהם.

זו הסיבה שמשתמשים ניידים צריכים לסרוק רק קודים המגיעים משולח מהימן.

כיצד פועלים קודי QR?

הדפוסים בתוך קודי QR מייצגים קודים בינאריים שניתן לפרש כדי לחשוף את נתוני הקוד.

קורא QR יכול לזהות קוד QR סטנדרטי על סמך שלושת הריבועים הגדולים שמחוץ לקוד ה-QR. ברגע שהוא זיהה את שלוש הצורות הללו, הוא יודע שכל מה שנמצא בתוך הריבוע הוא קוד QR.

לאחר מכן קורא ה-QR מנתח את קוד ה-QR על ידי פירוק כל העניין לרשת. הוא מסתכל על ריבועי הרשת הבודדים ומקצה לכל אחד מהם ערך על סמך אם הוא שחור או לבן. לאחר מכן הוא מקבץ ריבועי רשת כדי ליצור דפוסים גדולים יותר.

מהם החלקים של קוד QR?

ניתן לזהות קוד QR סטנדרטי על סמך שישה מרכיבים:

 1. אזור שקט – זהו הגבול הלבן הריק סביב החלק החיצוני של קוד QR. ללא גבול זה, קורא QR לא יוכל לקבוע מה כלול ומה אינו כלול בקוד ה-QR (עקב הפרעות של גורמים חיצוניים).
 2. תבנית Finder – קודי QR מכילים בדרך כלל שלושה ריבועים שחורים בפינה השמאלית התחתונה, השמאלית העליונה והימנית העליונה. הריבועים האלה אומרים לקורא QR שהוא מסתכל על קוד QR והיכן נמצאים הגבולות החיצוניים של הקוד.
 3. תבנית יישור – זהו עוד ריבוע קטן יותר שנמצא אי שם ליד הפינה הימנית התחתונה. זה מבטיח שניתן לקרוא את קוד ה-QR, גם אם הוא מוטה או בזווית.
 4. תבנית תזמון – זהו קו בצורת L שעובר בין שלושת הריבועים בתבנית המוצא. דפוס התזמון מסייע לקורא לזהות ריבועים בודדים בתוך הקוד כולו ומאפשר לקרוא קוד QR פגום.
 5. מידע על גרסה – זהו שדה קטן של מידע הכלול ליד תא דפוס המוצא מימין למעלה. זה מזהה איזו גרסה של קוד QR נקראת (ראה "סוגי קוד QR" להלן).
 6. תאי נתונים – שאר קוד ה-QR מעביר את המידע בפועל, כלומר, כתובת האתר, מספר הטלפון או ההודעה שהוא מכיל.

האם קודי QR אוספים את המידע והנתונים האישיים שלי?

תוכנה לייצור קוד QR אינה אוספת מידע אישי מזהה.

הנתונים שהיא אכן אוספת – והגלויים ליוצרי הקוד – כוללים מיקום, מספר הפעמים שהקוד נסרק ובאילו שעות, בתוספת מערכת ההפעלה של המכשיר שסרק את הקוד (כלומר, אייפון או אנדרואיד) .

סוגי קוד QR

ניתן להשתמש בקודי QR למטרות מרובות, אך ישנן ארבע גרסאות מקובלות של קודי QR. הגרסה שבה נעשה שימוש קובעת כיצד ניתן לאחסן נתונים והיא נקראת "מצב קלט". זה יכול להיות מספרי, אלפאנומרי, בינארי או קאנג'י. סוג המצב מועבר באמצעות שדה מידע הגרסה בקוד ה-QR.

 • מצב מספרי – זה עבור ספרות עשרוניות 0 עד 9. מצב מספרי הוא מצב האחסון היעיל ביותר, עם עד 7,089 תווים זמינים.
 • מצב אלפאנומרי – זה עבור ספרות עשרוניות 0 עד 9, בתוספת אותיות גדולות A עד Z, ​​וסמלים $, %, *, +, –, ., /, ו-, כמו גם רווח. הוא מאפשר אחסון של עד 4,296 תווים.
 • מצב Byte- זה מיועד לתווים ממערכת התווים ISO–8859–1. זה מאפשר אחסון של 2,953 תווים.
 • מצב קנג'י – זה מיועד לתווים כפולים מקבוצת התווים Shift JIS ומשמש לקידוד תווים ביפנית. זהו המצב המקורי, שפותח לראשונה על ידי Denso Wave. עם זאת, מאז הוא הפך לפחות יעיל, עם רק 1,817 תווים זמינים לאחסון. מצב קאנג'י שני בשם Extended Channel Interpretation (ECI) יכול לציין את ערכת התווים של קאנג'י UTF–8. עם זאת, כמה קוראי קוד QR חדשים יותר לא יוכלו לקרוא את ערכת התווים הזו.

מהם הסגנונות השונים של קוד QR?

אפשר ליצור קודי QR בצורות וסגנונות רבים ושונים, אבל חמישה סוגים נמצאים לרוב. כולם עושים את אותה העבודה – הם רק נראים מעט שונים.

 1. קוד QR – זוהי הגרסה המקורית של קוד ה-QR שנוצר על ידי Denso Wave בשנות ה-90. קל לזהות אותו לפי שלושת דפוסי המוצא שלו בפינה השמאלית התחתונה, השמאלית העליונה והימנית העליונה.
 2. קוד אצטקי – אמנם הוא נראה דומה לקוד QR, אבל הקוד האצטקי, שפותח על ידי Welch Allyn, מכיל רק דפוס מוצא אחד, ממש באמצע.
 3. קוד מקסי – סוג זה של קוד QR משמש את שירות הדואר של ארצות הברית. זה דומה לקוד האצטקי בכך שהוא מציב את תבנית המוצא באמצע, אבל הוא משתמש בתבנית חלת דבש במקום ריבועים.
 4. Maxicode המקשר אל kaspersky.comPDF417 – הומצא בשנת 1991 על ידי Ynjiun Wang מ-Symbol Technologies, ה-PDF417 בעל השם המוזר קדם לקוד QR בשלוש שנים. זה נראה כמו שילוב בין קוד QR לברקוד וניתן לזהות אותו בקלות לפי צורתו המלבנית.PDF417 המקשר אל kaspersky.com
 5. Semacode – פותח על ידי חברת תוכנה באותו שם, ה-Semacode הוא מטריצת נתונים שנראית הרבה כמו קוד QR רגיל, אך אין לה דפוסי מוצא ניתנים לזיהוי.

קוד QR שימוש בדוגמאות

קודי QR משמשים בהקשרים רבים – למשל:

קודי QR במכירות ושיווק
מפרסמים רבים משתמשים בקודי QR בקמפיינים שלהם מכיוון שהם מספקים דרך מהירה ואינטואיטיבית יותר להפנות אנשים לאתרים מאשר על ידי הזנת כתובות אתרים באופן ידני.
ניתן להשתמש בהם גם כדי לקשר ישירות לדפי מוצר באינטרנט. לדוגמה, אם חיפשת את השמלה המדויקת שדוגמנית לבשה בפוסטר, קוד QR יכול לקחת אותך ישירות לדף האינטרנט שבו תוכל לרכוש אותו.

קודי QR למעקב אחר קורונה
מגיפת הקורונה הגדילה את השימוש בקודי QR. לדוגמה, בבריטניה, מבקרים במקומות אירוח כגון ברים ומסעדות מוזמנים לסרוק קוד QR עם ההגעה באמצעות אפליקציית המעקב של NHS Covid-19. זאת כדי לסייע במעקב ובעצירת התפשטות הנגיף. אם מישהו נבדק חיובי ל-Covid-19 במקום הזה, מבקרים אחרים במקום מקבלים התראה על ידי אפליקציה, הודות לנתונים שנצברו מסריקות קוד QR.

קודי QR על אריזות המוצר
ייתכן שתמצא גם קודי QR על האריזה עבור כמה מהמוצרים האהובים עליך. קודי QR אלה יכולים לחשוף מידע על המוצר, כגון מידע תזונתי או מבצעים מיוחדים שבהם תוכל להשתמש בפעם הבאה שתבצע רכישה.

קודי QR בתעשייה
קודי QR הומצאו בתחילה כדי לסייע במעקב אחר חלקים בייצור כלי רכב, והם עדיין נמצאים בשימוש בכל תעשיית הייצור. תמצאו גם קודי QR המשמשים עסקים אחרים שצריכים לפקוח עין מקרוב על מוצרים ואספקה, כגון תעשיות הבנייה, ההנדסה והקמעונאות.

קודי QR בשירותי דואר
גם שירותי דואר ברחבי העולם משתמשים בהם. מכיוון שהם יכולים להכיל כמות גדולה של מידע, לעתים קרובות מסתמכים עליהם כדי לעקוב אחר חבילות. לדוגמה, מותג האופנה העולמי ASOS עבר לחלוטין לקודי QR למעקב אחר החזרים.

קודי QR בחינוך
קודי QR משמשים גם בבתי ספר ובמכללות כדי לעזור לתקשר עם התלמידים. הם הופיעו בכל מקום, מהכיתה ועד הספרייה, למשימות כמו עזרה לתלמידים למצוא את הספרים שהם מחפשים.